Rozwiązywanie problemów z grillem

Jeśli masz problemy z grillem, możesz nie wiedzieć od czego zacząć. Po pierwsze, odłącz zasilanie i wyłącz grill. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, wezwij serwisanta w celu uzyskania pomocy. Kuchnia to miejsce, w którym bawimy się i pracujemy. Dla niektórych jest to raczej miejsce relaksu.

Sprawdzanie, czy przewody zapłonowe nie mają twardego pstryknięcia

Sprawdzanie, czy przewody przy zapłonniku mają twarde pstryknięcie, jest ważnym krokiem w rozwiązywaniu problemów z grillem. Może to oznaczać, że zapłonnik jest martwy lub że gaz wycieka. W obu przypadkach problem dotyczy najprawdopodobniej palników lub przepływu gazu. Najczęstszą przyczyną problemów z zapłonem jest wyczerpana bateria, choć zapalniki piezoelektryczne nie mają tego problemu.

Jeśli nie można wykryć twardego trzasku na przewodach zapłonowych, generator iskry jest prawdopodobnie zużyty lub zanieczyszczony. Zardzewiały zapalnik iskrowy uniemożliwi prawidłowy zapłon gazu. W celu sprawdzenia elektrod należy zdjąć ruszt do gotowania, tłumik płomienia i śrubę mocującą zapalnik.

Innym problemem związanym z przewodami zapłonowymi jest mokra pogoda. Jeśli pada deszcz, iskra jest mokra i nie zapali się. Jeśli nie możesz znaleźć iskry, rozpal grill zapałką lub zapalniczką do grilla gazowego. W końcu ciepło wysuszy iskrę i będziesz miał sprawnego grilla.

Aby ustalić, które przewody świec zapłonowych są wadliwe, użyj multimetru lub miernika analogowego, aby zmierzyć ich oporność. Przetestuj każdy przewód po kolei i upewnij się, że ponownie podłączyłeś właściwe przewody przed kontynuowaniem procesu rozwiązywania problemów.

Sprawdzanie blokad w palniku bocznym

Blokady mogą uniemożliwić prawidłowy przepływ gazu przez palnik boczny. Jest to zwykle spowodowane luźnym połączeniem. Należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi grilla, aby rozwiązać problem. Możesz również wyczyścić zwężki za pomocą szczotki drucianej. Zatory w tych rurkach mogą powodować nierównomierne nagrzewanie się i skutkować pożarami płomieni.

Blokada może być również spowodowana przez jedzenie i zanieczyszczenia, które nagromadziły się wewnątrz palnika. Często można to wyczyścić za pomocą spinacza do papieru lub miękkiej szczotki. Nie należy jednak wiercić żadnych otworów, ponieważ mogłoby to spowodować uszkodzenie palnika. Należy również sprawdzić, czy nie doszło do zablokowania zwężek Venturiego. Aby wyczyścić zwężki, przepchnij przez nie szczotkę obracając je. Sprawdź, czy nie ma w nich gruzu, rdzy i innych uszkodzeń.

Zwężki Venturiego łączą zawór kontrolny z palnikami. Są one odpowiedzialne za mieszanie paliwa z powietrzem dla płomienia. Jeśli zwężki są niedrożne, mogą się w nich zagnieździć owady. Aby temu zapobiec, można zakryć otwartą szczelinę aluminiowym ekranem. Nie zablokuje to przepływu powietrza, ale uniemożliwi owadom dostanie się do grilla. Większość grilli jest wyposażona w rurki Venteuri, które są chronione przez aluminiową osłonę.

Oprócz sprawdzenia, czy nie ma blokady w palniku bocznym, należy również sprawdzić ciśnienie gazu. Jeśli ciśnienie gazu jest niskie, może to oznaczać, że Twój palnik boczny nie otrzymuje wystarczającej ilości gazu. Z tego powodu należy skontaktować się z certyfikowanym hydraulikiem gazowym. Certyfikowany hydraulik gazowy może sprawdzić ciśnienie wlotowe i kolektorowe grilla, aby sprawdzić, czy ciśnienie jest wystarczające.

Pierwszym krokiem w sprawdzaniu blokad jest odłączenie grilla od źródła gazu i przekręcenie wszystkich pokręteł do pozycji “off”. Po wykonaniu tych czynności można ostrożnie wyjąć element palnika z grilla. Następnie można wymienić tę część, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi. Na koniec, podłącz grill z powrotem do źródła gazu i przetestuj działanie palnika bocznego.

Sprawdzanie wadliwego regulatora grilla

Jeśli po włączeniu grilla gazowego zauważysz nierównomierne gotowanie, może to być wynikiem wadliwego regulatora grilla. Regulatory te kontrolują ilość gazu docierającego do palników i mogą ulec uszkodzeniu, jeśli grill nie jest regularnie używany. Od czasu do czasu mogą się zatkać, więc ich dokładne czyszczenie jest konieczne.

Możesz stwierdzić, czy regulator grilla nie działa prawidłowo, szukając następujących objawów. Płomień trzeszczy, co oznacza, że gaz nie dopływa do palnika. Może to być spowodowane zatkanym przewodem lub zagiętym wężem. Wysoki gwizd lub zapach gazu wydobywający się z grilla może również wskazywać na wadliwy regulator.

Jeśli regulator się ślizga, użyj smaru, aby go poluzować. Jeśli regulator utknął, należy skontaktować się z fachowcem w celu uzyskania pomocy. Możesz również spróbować wyregulować regulator samodzielnie, ale pamiętaj o zachowaniu ostrożności podczas podłączania i odłączania węży. Jeśli to nie rozwiąże problemu, być może będziesz chciał całkowicie wymienić regulator.

Oprócz tych oznak, sprawdź, czy w wężu i regulatorze nie ma pęcherzyków powietrza. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek pęcherzyki, powinieneś wymienić regulator grilla. Warto wydać nieco więcej pieniędzy na wysokiej jakości regulator zastępczy. Na szczęście istnieją uniwersalne modele zamienne do grilli gazowych.

Niesprawne regulatory grilla mogą powodować nadmierne ciśnienie i przypalone jedzenie. Regulator pomaga utrzymać ciśnienie gazu na tyle niskie, aby płomień był stały i stabilny. Ponadto pomaga on zmniejszyć ilość paliwa, które trafia do palników, co zapobiega przegrzaniu grilla.

Sprawdzanie nierównomiernego nagrzewania

Jeśli doświadczasz nierównomiernego nagrzewania się grilla, główną przyczyną może być zablokowany palnik. Jeśli tak jest, możesz oczyścić otwory portowe na palniku, wypalając go na wysokim poziomie przez 15 minut. To oczyści otwory portowe i przywróci prawidłowy przepływ gazu do palnika. Jeśli nie jest to opcja, można spróbować wytrząsnąć gruz w palniku. Ponadto należy zbadać system wypływu płomienia pod kątem miękkich miejsc lub awarii metalu.

Na koniec, powinieneś regularnie czyścić swój grill. Regularne użytkowanie powoduje zużycie. Aby zapewnić trwałość grilla, regularne czyszczenie zapewni, że wszystkie części robocze są czyste. Używanie odpowiedniego środka do czyszczenia BBQ może również zapewnić, że grill działa prawidłowo i bezpiecznie. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się swoim grillem dłużej.

Inną możliwą przyczyną nierównomiernego nagrzewania się Twojego grilla jest blokada w zwężkach palników. Małe owady mogą dostać się do wnętrza tych rurek i spowodować nierównomierne nagrzewanie. Aby oczyścić te rurki, postępuj zgodnie z instrukcjami czyszczenia podanymi w instrukcji obsługi gazu ziemnego lub propanu. Zablokowanie może również spowodować nierównomierne nagrzewanie, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek innych czynności związanych z rozwiązywaniem problemów, upewnij się, że zawory gazowe na Twoim grillu działają prawidłowo. Jeśli zawór nie działa, upewnij się, że odłączyłeś zbiornik propanu lub zakręciłeś zawór. Pozwoli to na przetestowanie przepływu gazu palnika przed próbą naprawy grilla. Jeśli te kroki zawiodą, może być konieczna wymiana regulatora propanu lub palnika.

Podobne tematy